دلیل سکسکه نوزاد و راههای درمان آن

دلیل سکسکه نوزاد

سکسکه نوزاد تا یک سالگی امری طبیعی بوده و این مساله نگران کننده‌ی نیست. سکسکه حتی در دوران جنینی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. سایت اوشاخلار در این نوشته به دنبال علت سکسکه و روشهای رفع آن می‌باشد. با ما همراه باشید تا در مورد دلایل بروز سکسکه و بهترین راه‌های درمان آن آشنا شوید.

 

دلیل سکسکه نوزاد چیست؟

به طور کلی سکسکه زمانی اتفاق می‌افتد که دیافراگم کودک منقبض شده و هوا به سختی از تار‌های صوتی کودک عبور کند، در این حالت سکسکه ایجاد می‌شود.
هنگامی که نوزادتان دچار سکسکه شد، با حفظ آرامش سعی در پیدا کردن عامل ایجاد کننده سکسکه کنید. اما اگر سکسکه به مدت طولانی ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.

دلایل سکسکه نوزاد

سکسکه جنین از سه ماهه دوم بارداری در شکم مادرش آغاز شده و پس از تولد نیز در دوران نوزادی اتفاق میفتد. دلایل سکسکه نوزادان متفاوت بوده و ما چند مورد از آنها را برایتان تشریح می‌کنیم:

خوردن بیش از حد شیر

خوردن مقدار زیادی شیر در هر وعده باعث تورم معده و فشار آوردن آن به عضله ی دیافراگم شده و این تحریک سبب انقباض دیافراگم و بروز سکسه می‌شود.

بازگشت غذا از معده به مری یا ریفلاکس معده

به علت ضعف دریچه ی کاردیا و عدم تکامل کافی آن، محتویات درون معده نوزاد (شیر بلعیده شده به همراه اسید معده)، بالا آمده و به درون مری وارد می‌شود. اسید معده باعث تحریک سلول‌های لایه‌ی داخلی مری شده و پایانه‌های عصبی تحریک شده و با ارسال پیام سبب تحریک عضله‌ی دیافراگم و انقباضات ریتمیک آن می‌شوند و در نتیجه سکسکه اتفاق میفتد. گفتنی است، کاردیا یک اسفنگتر بین مری و معده بوده و از ورود محتویات معده به داخل مری جلوگیری می‌کند.

بلعیدن هوای زیاد در زمان مکیدن شیر

بلعیدن هوا هنگام مکیدن شیر اتفاقی طبیعی است. این کار برای این انجام می‌شود که همزمان با مکیدن شیر از پستان و یا شیشه شیر، بتوانند از بینی خود تنفس کنند. با بزرگتر شدن شیرخوار و قرار گرفتن اپیگلوت در موقعیت نهایی، نفس کشیدن در هنگان بلع سخت و غیرممکن می‌شود. به این ترتیب با تنفس در زمان خوردن شیر، مقداری از هوایی که وارد گلو شده با انجام هر بار عمل بلع، وارد معده می‌شود. این حباب‌های هوا باعث تورم معده و کشیده شدن دیواره ی آن می‌شود. این معده‌ی متورم بر روی دیافراگم که در زیر آن قرار دارد فشار آورده و اعصاب آن را تحریک می‌کند. این تحریک سبب انقباض عضلانی (اسپاسم) عضله‌ی دیافراگم شده و سکسکه را به وجود می‌آورد.

 


حساسیت غذایی

احتمال حساسیت نوزاد به بعضی از عناصر تشکیل دهنده‌ی شیر خشک و یا حتی موادی که توسط مادر خورده می‌شود وجود دارد. این حساسیت ممکن است که سبب التهاب مری نوزاد شود که ازوفاژیت نام دارد.

اعصاب واگ که از دو طرف مری عبور می‌کنند در اثر التهاب مری تحریک شده و در هنگام عبور از دیافراگم بر روی آن تاثیر می‌گذارد. در‌نتیجه با انقباض‌های ریتمیک دیافراگم، سکسکه ایجاد می‌شود.

تنگی نفس یا آسم

با ابتلای نوزاد به آسم،، التهاب برونشیول‌های تنفسی، ورود هوا به ریه‌ها را محدود می‌کند. عضلات تنفسی برای به داخل کشیدن هوا فعالانه منقبض می‌شوند. به این ترتیب این انقباضات پی در پی سبب خستگی این عضلات شده و اسپاسم دیافراگم و درنتیجه سکسه را موجب می‌شود.

آلودگی هوا

مجاری تنفسی نوزادان حساس بوده و هرنوع آلودگی موجود در هوای تنفسی مانند، گرد و غبار، عطر و … سبب ایجاد سرفه در آنان می‌شود. سرفه های مداوم به عضله‌هایی دیافراگم فشار آورده و درنهایت سکسکه به وجود می‌آید.

کاهش دمای محیط

کاهش دمای محیط پیرامون نوزاد نیز در برخی موارد می‌تواند سبب انقباض عضلات دیافراگم شده و سکسکه را به وجود آورد.

روشهای پیشگیری از سکسکه نوزاد

روشهای مختلفی برای توقف سکسکه نوزاد وجود دارد. چند روش را در زیر می‌خوانیم.
۱. در هر وعده مقدار کم‌تری شیر بدهید و به جای آن دفعات شیر‌دهی را افزایش دهید زیرا این کار از اتساع بیش از حد معده نوزاد جلوگیری کرده و نوزاد دچار سکسکه نمی‌شود.
۲. چه زمانی که کودک را با شیشه شیر میدهید و چه زمانی که از پستان مادر شیر می‌خورد حتی‌الامکان کودک را تقریبا به صورت عمودی نگه دارید. از شیردادن به نوزاد در حالت خوابیده کامل دوری کنید. زاویه ی عمودی بین 35 تا 45 درجه مناسب است.
اگر کودک شیرخوار شما می‌تواند بنشیند، به صورت نیمه نشسته به او شیر بدهید.

شیشه شیر ضد نفخ

۳. از شیشه شیر ضد نفخ برای شیر دادن به نوزادتان استفاده کنید.  اگر نوزادتان از شیر مادر تغذیه می‌کند، پستان را طوری در دهان او قرار دهید که علاوه بر نوک، قسمتی از اطرف پستان نیز در دهان او طوری قرار گیرد که لب پایین به طور کامل به عقب برگردد.
۴. اگر کودک هنگام بلعیدن شیر سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند، این نشان می‌دهد که همراه شیر مقداری هوا نیز می‌بلعد. پس حالت دهان او را تغییر دهید.

شستشوی مرتب شیشه شیر

۵. شیشه شیر، علی‌الخصوص اطراف سرشیشه را خوب بشویید. زیرا تجمع شیر در این قسمت و خشک شدن آن احتمال ورود هوای بیشتر داخل شیشه را افزایش داده و این هوا وارد معده نوزاد می‌شود.
۶. اگر به کودکتان در هر وعده مقدار زیادی شیر می‌دهید، وقتی که تا نصف بطری شیر دادید او را برای یک دقیقه بلند کنید، آروغ او را بگیرید، و دوباره نصف دیگر شیشه شیر را به او بدهید.

 

چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم؟

در مورد روشهای پیشگیری از سکسکه نوزاد صحبت کردیم. حال باید به این بپردازیم که اگر نوزاد دچار سکسکه شد چه اقداماتی باید انجام بدهیم.

۱. اگر نوزادتان سنش بالای شش ماه است، کمی شکر به او بدهید. برای مثال چند قطره شربت شیرین را بر روی زبان او بچکانید. مواد شیرین آرامش عصبی ایجاد کرده و باعث تسکین تحریکات دیافراگم می‌شود.

۲. نوزاد را بر روی شکم، روی پایتان و یا یک سطح نرم قرار داده و با کمی فشار آوردن بر روی شکمش احتمالا تحریکات دیافراگم تسکین پیدا کرده و سکسکه نوزاد متوقف شود.

سکسکه
هوا درون دستگاه گوارش

۳. ممکن است که سکسکه به علت گیر افتادن هوا درون دستگاه گوارش باشد. او را به طور قائم بغل کنید و آروغش را با حوصله بگیرید. با خارج شدن حباب هوا، تحریک دیافراگم از بین خواهد رفت و سکسکه متوقف می شود.
۴. با حرف زدن و بازی کردن حواس نوزادتان را پرت کنید. برای مثال با شوق زیاد با او دالی بازی کنید.

اقداماتی که نباید هنگام  سکسکه نوزاد انجام دهید

۱. نوزاد را به هیچ وجه نترسانید. این کار حتی می‌تواند باعث آسیب رساندن به پرده گوش نوزاد شود.
۲. از دادن خوراکی‌ها و شکلات ترش به کودک جدا پرهیز کنید. اسیدی که در این مواد وجود دارد برای سلامتی او مضر است.
۳. اگر زمان سکسکه نوزاد بسیار طولانی شد و باعث ایجاد اختلال در شیرخوردن و یا بازی کردن او شد به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *