بیوگرافی سردار سلیمانی به بهانه شهادتش – سردار قاسم سلیمانی

بیوگرافی سردار سلیمانی معروفترین ژنرال ایرانی را به بهانه شهادت این مرد بزرگ در ادامه میتوانید بخوانید. سردار قاسم سلیمانی

 

بیوگرافی سردار سلیمانی

 

سردار شهید قاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۵ در روستای دورافتاده و کوهستانی قنات ملک در شهرستان رابر کرمان چشم به جهان گشود.

وی در ۱۲ سالگی، همزمان با پایان تحصیـلات ابتدایی، زادگاهش را ترک و مشغول به کار بنایی در شهر کرمان شد و مدتی بعد در سازمان آب به عنوان پیمانکار مشغول به کار شد و در همان سال‌ها نیز فعالیت‌های انقلابی خود را شروع کرد.

سردار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. او در اوایل جنگ فرماندهی دو گردان از نیروهای کرمانی را برعهده داشت تا اینکه با پیشنهاد شفاهی سردار شهید حسن باقری، تیپ جدیدی از نیروهای کرمان را تشکیل داد که اندکی بعد در زمستان سال ۶۱ به لشکر ۴۱ ثارالله ارتقا یافت که شامل نیروهایی از کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان می‌شد.

وی در طول دوران هشت سال دفاع مقدس، با لشکر تحت‌ فرماندهی خود در عملیات‌های زیادی از جمله، کربلای 4 و 5، والفجر 8، و تک شلمچه حضور موثر داشت.

 

لشکر 41 ثارالله جزو لشکرهای خط شکن سپاه پاسداران در سال‌های جنگ تحمیلی بود که نیروهای آن نقش زیادی در عملیات‌های بزرگی چون والفجر8، کربلای5 و… داشتند.

 

پایان جنگ و آغاز نبرد در میادین جدید

 

برای  قاسم سلیمانی، جنگ در تابستان سال 67 به پایان نرسید، و این سال آغاز دوران جدیدی در میادین نبرد برای او بود.

سردار سلیمانی در سال ۱۳۷۶ از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به واسطه حضور و فعالیت در مرزهای شرقی و سابقه مبارزه با باندهای مواد مخدر و اشرا در مرزهای ایران و افغانستان، از کرمان به تهران فراخوانده و مسئولیت نیروی قدس سپاه به او سپرده شد. بیوگرافی سردار سلیمانی

 

بیوگرافی سردار سلیمانی

 

از جمله نقاط درخشان کارنامه فرماندهی سردار قاسم سلیمانی بر نیروی قدس، تقویت حزب‌الله لبنان و گروه‌های مبارز فلسطینی بود که جلوه عینی آن در نبردهای متعددی ازجمله جنگ ۳۳روزه حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی و پیروزی مبارزان فلسطینی در جنگ ۲۲ روزه غزه علیه ارتش مجهز اسرائیل دیده شد.

قاسم سلیمانی در استراتژی جمهوری اسلامی یعنی کمک به گروه های مبارز علیه اسرائیل گامهای بسیار موثری گذاشته بود.

سلیمانی در سال ۱۳۸۹ با حکم فرمانده کل قوا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با یک درجه ارتقا به درجه سرلشکری نائل شد اما هنوز هم افکار عمومی او را حاج قاسم می‌خوانند.

 

شکل‌گیری گروهک‌های تروریستی تکفیری

 

اما این پایان ماجرا نبود. با توطئه جدید غربیها و پشتیبانی مالی برخی کشورها مانند عربستان، که به شکل‌گیری گروهک‌های تروریستی تکفیری اعم از داعش و جبهه‌النصرة در منطقه انجامید، سردار سلیمانی به ماموریتی تازه پرداخت و آن هم مقابله با این تهدیدات در دو کشور سوریه و عراق بود. بیوگرافی سردار سلیمانی

سلیمانی در عراق نیروهای «حشد الشعبی» و در سوریه «بسیج مردمی» را تشکیل داد و با هدایت و مشاوره نیروی قدس سپاه، در طی 6 سال، بساط تروریست‌ها در این دو کشور تقریبا برچیده شد.

سردار و نیروهایش که با درخواست رسمی دولت‌های عراق و سوریه، به این دو کشور پا گذاشتند، مانع سقوط بغداد و دمشق شدند. وی با سفر به مسکو، نقش زیادی در همراه کردن کشور روسیه و پوتین برای ورود به میدان نبرد حق علیه باطل سوریه داشت.

 

یکی از فتنه ها و اهداف اصلی دشمنان در سقوط سوریه، قطع ارتباط ایران و حزب‌الله لبنان بود که با شکست داعش و نقش آفرینی نیروی قدس سپاه در عراق و سوریه، حلقه ی مستحکم به نام حلقه مقاومت به وجود آمد و زنجیر چهار کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان و فلسطین را به هم وصل کرد.

در واقع با فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در عمق میدان و تشکیل بسیج مردمی در عراق و سوریه این موضوع به واقعیت تبدیل گشت و اتحادی از جنس پاسداران، فاطمیون، زینبیون، حیدریون و… ایجاد گردید.

نقش سردار در مدیریت منطقه و مقابله با دشمنان، القابی همچون «شبح فرمانده»، «قدرتمندترین فرد خاورمیانه» و «کابوس اسرائیل» را از سوی آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها، برای او به دنبال داشت.

 

اهدای نشان ذوالفقار بعنوان عالی‌ترین نشان نظامی ایران

 

زحمات و تلاشهای حاج قاسم سلیمانی در صحنه نبرد با داعش و شکست این توطئه‌ صهیونیستی در منطقه باعث شد تا فرمانده معظم کل قوا در اسفندماه ۱۳۹۷ نشان ذوالفقار را بعنوان عالی‌ترین نشان نظامی ایران به او اهدا کند.

این سردار خستگی‌ناپذیر سرانجام در سحرگاه 13 دی‌ماه 1398 در حمله بالگردهای آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد به خودروی حامل وی به مقام شهادت نایل شد و به همرزمان شهیدش پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *