تاریخچه درخت کریسمس + علت تزیین درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمس

اولین چیزی که با شنیدن جشن آغاز سال نو میلادی در ذهن خطور میکند درختان کریسمس است. با تاریخچه درخت کریسمس و علت تزیین آن با اوشاخلار همراه باشید.

به گزارش سایت اوشاخلار ، همه ساله همزمان با نزدیک شدن به جشن آغاز سال نو میلادی مسیحیان و کسانی که این عید را جشن میگیرند، با تزئین درخت کاج به استقبال سال جدید می‌روند. البته برای تزئین فقط از درخت کاج استفاده نمی‌کنند اما به طور غالب و معمول از این درخت استفاده می‌شود.

تاریخچه درخت کریسمس

درختان و گیاهان سبز در فصل زمستان از مدتها قبل از ظهور حضرت مسیح در بین مردم معنای خاص و ویژه‌ی داشت. به طوری که برگهای این درختان را بر در و پنجره خانه‌های خود آویزان میکردند. باور آنها بر این بود که با انجام این کار ارواح شیطانی و بیماری را از خود دور نگه داشته و از جادو در امان میماندند.

مسیحیان و هم کافران برای هزاران سال از درخت صنوبر برای جشنهای خود استفاده میکردند.
در نظر مسیحیان درختان سبز نماد زندگی همیشگی با خداوند بودند.
زمان اولین استفاده از درخت برای کریسمس در جشن سال مشخص نیست اما به احتمال زیاد اولین بار در اروپای‌ شرقی و دوران قرون وسطی استفاده شده است.
اسناد و مدارکی که در طول تاریخ به جا مانده نشان می‌دهد که اولین بار در سال ۱۵۱۰ میلادی در لاتیوا و همچنین در اسلواکی در سال ۱۵۲۱ از درخت برای کریسمس استفاده شده است.
درواقع از قرون وسطی بود که درخت کم کم وارد مراسم کریسمس شد. در قرن ۱۶ مردم درختان کاج و سایر درختان را برای جشن مراسم کریسمس به خانه‌های خود می‌آوردند.  این رسم ادامه دار شد تا آنکه در در قرن هجدهم میلادی، کلیسای مسیحیت نیز از درخت برای برگزاری مراسم تولد مسیح استفاده کرد.

علت تزیین درخت کریسمس چیست؟

از زمانی که کلیسا از درختان برای تولد عیسی مسیح استفاده کرد مرد در کنار درخت شمع روشن میکردند. این شمع‌ها به مرور زمان جزئی از تزئینات این درختان شدند و بعد از اختراع برق نیز به جای استفاده از شمع از چراغهای کریسمس و زیورآلات تزئینی استفاده شد. در کنار بزرگسالان کودکان نیز در تزیین درختان مشارکت می‌کردند.

امروزه هم از درختان طبیعی و هم از درختان مصنوعی برای جشن کریسمس استفاده می‌‌شود.

نوشته اختصاصی سایت اوشاخلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *