گرتا تونبرگ کیست و چه می گوید؟ سخنرانی گرتا تونبرگ + فیلم

گرتا تونبرگ کیست

شاید این روزها سخنرانی گرتا تونبرگ در سازمان ملل متحد را دیده اید و این سوال برایتان پیش آمده که گرتا تونبرگ کیست ؟ ما همه چیز را در مورد تونبرگ به شما میگوییم.

 

گرتا تونبرگ کیست ؟

 

گرتا تونبرگ یک فعال محیط زیست سوئدی است که بر خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی متمرکز است.

او به نوع مطالبه گری خاصش از سیاسیون درباره محیط زیست معروف است.

 

بیماری گرتا تونبرگ

 

به گزارش سایت اوشاخلار، تونبرگ اولین بار در سال 2011 زمانی که 8 ساله بود، درباره تغییرات آب و هوایی شنید و نتوانست این مساله را درک کند که چرا در مورد محیط زیست کم کاری میشود. او سه سال بعد دچار افسردگی و بی حالی شد، صحبت و غذا خوردن را متوقف کرد و سرانجام به سندرم آسپرگر (نوعی اختلال عصبی یا اوتیسم خفیف) مبتلا شد. او بیماری خود را (آسپرگر) بیماری نمی بیند و از آن به عنوان قدرت خود یاد میکند. سخنرانی گرتا تونبرگ

 

گرتا تونبرگ کیست

 

در خانه تونبرگ پدر و مادرش را متقاعد كرد كه برای حفظ محیط زیست سفرهای هوایی را ترک کرده و از خوردن گوشت اجتناب کنند.

پدر گرتا فعالیتهای او را دوست ندارد اما به موضع و گرایشهای او احترام میگذارد. پدرش میگوید که او یا می تواند در خانه بنشیند و ناراحت شود و یا اعتراض کند و خوشحال باشد.
معلمهای تونبرگ درباره فعالیتهای او اختلاف نظر دارند. بعضی آز آنها موافق و بعضی مخالف هستند.

 

اعتصاب تونبرگ

 

تونبرگ در آگوست سال 2018 و در سن 15 سالگی بود برای تظاهرات در خارج از پارلمان سوئد، مدرسه را ترک کرد و تابلویی را در دست گرفت که خواستار اقدام جدی در زمینه وضعیت اقلیمی شد. به تبعیت از او، دانش آموزان دیگر نیز در اجتماعات خود دست به اعتراضات مشابه زدند. آنها با هم یک جنبش اعتراضی نسبت به وضعیت آب و هوا در مدرسه با نام ” جمعه ها برای آینده ” ترتیب دادند.

 

پس از سخنرانی تونبرگ در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در سال 2018، اعتصابات دانشجویی هر هفته در یک سوی جهان شکل گرفت. در سال 2019 دو اعتراض هماهنگ میان چند شهر برگزار شد که بیش از یک میلیون دانش آموز در آن شرکت داشتند. تونبرگ به دلیل صریح و روشن بودن صحبت های خود ، هم در ملاء عام و هم برای رهبران سیاسی که در آنها وی اقدام فوری را برای رسیدگی به آنچه که او به عنوان بحران آب و هوا توصیف می کند، شناخته شده است. جنبشی که گرتا راه انداخته بود به یک جنبش جهانی تبدیل شد.

گرتا در سال 2019 روی جلد مجله تایم رفت. تایم او را به عنوان “رهبر نسل بعدی” معرفی و اذعان کرد که بسیاری از مردم جهان او را به عنوان الگوی خود معرفی میکنند. مستندی نیز در مورد تونبرگ و جنبش اعتصاب مدرسه او با نام ” جهان را دوباره گرتا کنیم ” به نمایش گذاشته شد.

 

سفر در اقیانوس اطلس

 

گرتا در سال 2019 سفری نمادین را با یک قایق بادبانی 2 متری که مجهز به توربین های زیر آبی و پانل های خورشیدی بود از انگلستان تا آمریکا در اقیانوس اطلس شروع کرد. هدف این سفرنمایشی برای دنیای عاری از کربن و آلودگی و کاهش گازهای گلخانه ی بود.

 

سخنرانی گرتا تونبرگ

 

الهام گوتنبرگ (اعتصاب مدرسه برای آب و هوا)

 

گرتا تونبرگ پس از ماجرای تیراندازی در مدرسه ی در آمریکا،ایده اعتصاب مدرسه برای آب و هوا را در ذهن خود پروراند. گرتا تونبرگ کیست

 

او در سال 2018 برنده مقاله ی برای تغییرات آب و هوایی که توسط روزنامه سوئدی برگزار گردید، شد. او در این مقاله نوشته که: می خواهم احساس امنیت كنم، اما چطور می توانم احساس امنیت کنم وقتی می دانم که در آستانه بزرگترین بحران تاریخ بشری قرار داریم؟ سخنرانی گرتا تونبرگ

تونبرگ تلاش کرد جوانان دیگر را نیز ترغیب به مشارکت در چالش خود کند اما هیچ کس واقعاً به این مسایل علاقمند نبود. بنابراین تصمیم گرفت که اعتصاب را توسط خودش پیش ببرد.

او زمانیکه وارد کلاس نهم شد برای پیش بردن خواسته هایش و اعتراض به دولت سوئد، جهت کاهش گازهای گلخانه ی طبق توافق پاریس، تا شروع انتخابات سراسری سوئد به مدرسه نرفت. این انتخابات در حالی برگزار میشد که سوئد گرم‌ترین تابستان خود را در ۲۶۲ سال گذشته تجربه میکرد. گوتنبرگ در حالی که تابلوی اعتصاب مدرسه برای شرایط اقلیمی رادر دست داشت هر روز ساعتها جلوی پارلمان سوئد مینشست. او در اعلامیه‌هایش میگفت: من این کار را انجام میدهم زیرا شما بزرگترها به آینده من گند می‌زنید.

 

نقش رسانه های اجتماعی

 

تونبرگ عکس اعتصاب خود را در اینستاگرام و توییتر و سایر شبکه های اجتماعی منتشر میکرد.

پس از انتخابات عمومی سوئد، گرتا اعتصاب خود را فقط در روزهای جمعه ادامه میداد.او از دانش آموزان مدارس سراسر جهان خواست تا در اعتصاب دانش آموزان شرکت کنند. در سال 2018 حدود بیش از 20 هزار دانشجو در 270 شهر جهان اعتصاب کردند.

پس از آن فعالیتهای تونبرگ از اعتصاب انفرادی تا شرکت در تظاهراتهای دسته جمعی در سراسر اروپا گسترش یافت.

او هر جمعه همچنان اعتراضات منظم خود را در خارج از پارلمان سوئد برگزار می کرد و دانشجویان نیز گاه به گاه به او می پیوستند. فعالیت او به مدرسه اش لطمه ی وارد نمیکرد اما اوقات فراغت کمتری را میگذراند. گرتا تونبرگ کیست

 

حمایت از گوتنبرگ

 

به گزارش اوشاخلار، در فوریه سال 2019، 224 دانشگاهی نامه حمایت آمیزی را امضا كردند و در آن اعلام کردند كه از صدای تونبرگ را شنیده واز اقداماتش الهام گرفته اند.

آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از اعتصابات مدرسه ی تونبرگ حمایت کرده و اظهار داشت که ما نتوانسته ایم آنطور که باید نسبت به تهدیدات چشمگیر آب و هوایی اقدام کنیم و این جوانان معترض حق دارند که از دست ما عصبانی باشند.

 

پیام تونبرگ

 

تونبرگ بر این باور است که بحران ناشی از گرم شدن کره زمین بسیار جدی است چنان که بشریت با یک بحران بزرگ روبرو است که به احتمال زیاد منجر به پایان تمدن انسانها بر روی زمین خواهد شد. او به دولتمداران و سیاستمدردان میگوید که شما آینده ما را دزدیده اید. او در سخنرانی خود در پارلمان لندن گفت: شما به ما درباره آینده دروغ گفته و امید دروغین دادید. چیزی در آینده منتظر ما نیست. گرتا تونبرگ کیست

تونبرگ همچنین اظهار داشت که ما انسانها باید از خواب غفلت بیدار شویم و آینده مان را تغییر دهیم.

او میگوید که سیاستمداران و تصمیم گیرندگان باید به سخنان دانشمندان توجه کنند.

تونبرگ برای برجسته کردن نگرانی های خود با رهبران تجاری و سیاسی دیدار میکند و اغلب آنها را به دلیل عدم اقدامشان مورد سرزنش قرار می دهد.

او میگوید كه استراتژیهای اتخاذ شده توسط دولتها برای محدود كردن گرمایش جهانی تا 1.5 درجه سانتیگراد به عنوان بخشی از توافق نامه پاریس كافی نیست.

 

تونبرگ در بیانیه ای که در ابتدا در صفحه فیس بوک خود قرار داده بود اذعان کرد که او یک دانشمند آب و هوا نیست: او صرفاً یک پیام رسان است که آنچه را که دانشمندان دهه ها در مورد آن تحقیق کرده اند را تکرار می کند. او می گوید اگر دولتمردان حرف دانشمندان را گوش می دادند ما دانش آموزان به جای اعتصاب می توانستیم به مدرسه برگردیم.

 

سخنرانی گرتا تونبرگ

تأثیر گرتا تونبرگ

 

تونبرگ الهام بخش تعداد زیادی از همسالان خود در مدارس کشورهای مختلف بوده است.

در پاسخ به مواضع آشکار او، سیاستمداران مختلف نیز لزوم تمرکز بر تغییرات آب و هوایی را تصدیق کرده اند.

مایکل گوو، وزیر محیط زیست انگلیس گفت: “وقتی به حرفهای تونبرگ گوش دادم نه تنها او را تحسین کردم، بلکه گناه و مسیولیت بزرگی بر روشم احساس کردم. من از نسل والدین تونبرگ هستم و می دانم که به اندازه کافی برای پرداختن به محیط زیستمان کار نکرده ایم. سخنرانی گرتا تونبرگ

 

دو برابر شدن تعداد كتابهای كودك منتشر شده در مورد بحران آب و هوا

 

ناشران، دو برابر شدن تعداد كتابهای كودك منتشر شده كه به بررسی بحران آب و هوا میپردازد و افزایش فروش چنین كتاب هایی كه همه با هدف توانمند سازی جوانان برای نجات سیاره زمین انجام شده است را به اثرات گرتا تونبرگ نسبت می دهند.

با الهام از تونبرگ، افراد نیکوکار و سرمایه گذاران ثروتمند از ایالات متحده تقریباً نیم میلیون پوند برای تأسیس صندوق اضطراری آب و هوا اهدا کرده اند.
در ژوئن سال 2019، راه آهن سوئد گزارش داد که تعداد سوئدی هایی که قطار را برای سفرهای داخلی سوار می شوند نسبت به سال قبل 8٪ افزایش یافته است. این نشان دهنده نگرانی روزافزون مردم در مورد تأثیر پرواز بر افزایش کربن است.

 

گرتا تونبرگ کیست

 

سخنرانی گرتا تونبرگ

 

لندن

 

وی در اکتبر سال 2018 در مقابل مجلس پارلمان لندن گفت: ما با بحران بی سابقه ای روبرو هستیم که هرگز به عنوان یک بحران با آن برخورد نشده است. او در این سخنرانی اشاره کرد که رهبران ما مانند کودکان رفتار می کنند و ما باید از خواب بیدار شویم و همه چیز را تغییر دهیم.

استکهلم

او در 24 نوامبر 2018 در استکهلم گفت: که فرزندان و نوه هایش از او سؤال می کنند که چرا در سال 2018 وقتی هنوز زمان وجود داشته است، اقدامی نکرده اند. ما باید قوانین را برای وضعیت آب و هوایی تغییر دهیم.

اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد

تونبرگ در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در تاریخ 4 دسامبر 2018 و همچنین در 12 دسامبر 2018 قبل از جلسه مجمع عمومی سخنرانی کرد.

 

داووس

در 23 ژانویه سال 2019، تونبرگ پس از یک سفر 32 ساعته با قطار، وارد داووس شد. وی به رهبران جهانی اعلام کرد كه “من نمی خواهم شما امیدوار باشید، بلکه می خواهم كه وحشت كنید. من می خواهم شما هم ترسی را كه من احساس می كنم احساس كنید. و بعد از آن به آن ترس عمل كنید.”

برلین

گرتا تونبرگ در تاریخ 29 مارس 2018 در مقابل حدود 25000 نفر در نزدیکی دروازه براندنبورگ صحبت کرد. وی اظهار داشت: ما در دنیای عجیب و غریب زندگی می کنیم که بچه ها باید آموزش خود را رها کنند تا برای جلوگیری از نابودی آینده خود اعتراض کنند.

سخنرانی گرتا تونبرگ در سازمان ملل 
گرتا تونبرگ ترامپ

چند روز پیش تونبرگ در سازمان ملل متحد سخنرانی جنجالی کرد که به شدت مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت. که در ادامه میتوانید فیلم این سخنرانی را در سایت اوشاخلار ببینید.

همچنین در حاشیه های حضور تونبرگ در سازمان ملل نوع واکنش او به دیدن ترامپ نیز قابل توجه بود.

 

 

فیلم سخنرانی گرتا تونبرگ در سازمان ملل

 

 

این مقاله اختصاص به سایت اوشاخلار دارد و هر گونه کپی برداری از آن ممنوع است مگر با درج دقیق نام و آدرس سایت اوشاخلار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *